Umělý trávník oživí vaši terasu či balkon. Jak vybrat ten správný?

Možná by se mohlo na první pohled zdát, že je výběr umělého trávníku snadný a rychlý. Někteří spotřebitelé jsou překvapeni, když zjistí, že výběr umělého trávníku závisí na několika faktorech. Mezi nejdůležitější patří výška vlasu, hustota a celková hmotnost umělého trávníku.

Běžné umělé trávníky

Komfortní umělé trávníky dokonale imitují přírodní trávník, na první pohled jsou nerozeznatelné. Je to především díky vícebarevným vláknům použitých při výrobě umělého trávníku. (2 odstíny zelené se střídají s 2 odstíny béžové). Výška umělého trávníku je zpravidla 35 -38 mm. 

Mezi nejoblíbenější typy patří umělý trávník Daisy, ale i Rosemary nebo typ Verve jsou velmi vyhledávané. Všechny 3 typy jsou vhodné nejen na terasy, ale také například kolem bazénů, kde zajišťují dokonalý komfort.

Travní koberce

Travní koberce jsou známé svou vysokou kvalitou vzhledem k ceně. Zpravidla jsou v nabídce s výškou vlasu 15 – 35 mm. Jsou vhodné na terasy, kolem bazénů, ale také na zahrady či pozemky, kde se přírodní trávě nedaří růst. Travní koberec působí vedle přírodního trávníku přirozeně a dohromady vytvářejí ucelený a příjemný celek.

Umělé trávníky s vysokou odolností a dlouhou životností

Umělý trávník Verdino patří mezi velmi odolné typy. Díky své výšce pouhých 12 mm je snadno udržovatelný. Ačkoli je umělý trávník Verdino velmi nízký, je také velmi hustý, což z něj činí jednu z nejvíce odolných alternativ umělých trávníků. 

Umělý trávník Verdino nachází využití v na terasách, zahradách, ale také na venkovním posezení v kavárnách a restauracích.

Recyklovatelné umělé trávníky

Patříme mezi společnosti, které se snaží vyjít požadavkům našich zákazníků. Nejen z tohoto důvodu jsme do naší nabídky zařadili 100% recyklovatelné travní koberce ENSO, pocházející z produkce belgické společnosti LANO. 

Recyklované umělé trávníky šetří životní prostředí. Recykláty se používají při výrobě nových produktů. Stejně jako ostatní umělé trávníky, i trávníky ENSO dokonale napodobí přírodní trávníky. Přirozený vzhled, snadná údržba a snadná pokládka jsou dalšími faktory, proč jsou umělé trávníky ENSO stále více oblíbené. 

Mezi oblíbené typy ekologických trávníku patří značky: Organic, Vinca nebo Wilder.

Jak na správnou pokládku umělého trávníku

Pokládka umělého trávníku není nijak složitá, ani náročná. Navzdory tomu je potřeba dodržet několik zásad. 

Před nákupem umělého trávníku si změřte prostor, kde budete trávník pokládat. Umělé trávníky se dodávají v rolích v šíři 1 – 5 metrů, což může ovlivnit váš výběr. Všechny napojované pruhy by měly být z jedné role. Pruhy vždy pokládejte v jednom směru.

Pokládka umělého trávníku na umělý povrch (beton, dlažba)

 • Povrch vždy důkladně očistěte od veškerých nečistot.
 • Při venkovní pokládce zajistěte minimální spád pro odtok vody.
 • Položte umělý trávník a seřízněte do požadované délky.
 • Ačkoli může být umělý trávník přilepený, není to nutné. Díky vysoké hmotnosti drží umělý trávník pevně na jakémkoliv povrchu. 
 • Když je umělý trávník položený, přejeďte ho čistým smetákem v protisměru vláken. Docílíte přirozeného a přírodního vzhledu.

Pokládka umělého trávníku na přírodní povrch

 • Mějte na paměti, že povrch určený k pokládce umělého trávníku musí být zcela rovný a propustný pro vlhkost.
 • Povrch před pokládkou umělého trávníku zbavte všech ostrých předmětů – kořenů, kamenů a odpadků. 
 • Vodopropustnost lze vytvořit umístěním drceného hrubého kamení, poté vrstvou 20 – 30 cm jemných kamínků. Velikost jednotlivých zrn tohoto kameniva by měla být v rozmezí 0,5 – 2 mm. Tuto vrstvu jemného kameniva lze smíchat s trochou cementu a udusat ho (vibrační deskou, válcem).
 • Na připravený povrch položte nejprve vodopropustnou drenážní textilii
 • Dalším krokem je již samotné položení umělého trávníku. Seřízněte jej do požadované délky. 
 • I na přírodním povrchu lze nechat umělý trávník volně položený. Další možností je použití ocelových skob – kotvící kolíky.  
 • Posledním krokem je úprava smetákem. Umělý trávník přejeďte v protisměru pro dosažení dokonalého efektu.

Správná údržba umělého trávníku prodlouží jeho životnost

Umělý trávník nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Postačí běžná údržba:

 • Umělý trávník zbavte nečistot smetákem, vysavačem, vodou či fukarem
 • Snažte se předejít znečištění zvířecími exkrementy, popřípadě je rychle odstraňte a znečištěné místo vyčistěte vodou. 
 • Zamrzlý umělý trávník nečistěte.
 • Na umělý trávník nepatří rozpálené předměty, mohly by ho poškodit, a to včetně grilů.
 • Horké letní počasí může umělý trávník zahřát na nepříjemnou teplotu pro chůzi bosky. V takové případě stačí umělý trávník pokropit studnou vodou. Efektivnější je však použití použití křemičitého písku, který udrží vlhkost delší dobu.

 Pokud máte další otázky nebo si stále nejste jisti výběrem umělého trávníku, neváhejte se na nás obrátit.