Proč vybrat vinylovou podlahu v dekoru rybí kosti/parket a čím se liší od dřevěných parket?

Vinylové podlahy jsou novějším typem podlahy, která je vyrobena ze syntetického materiálu polyvinylchlorid. Jedná se o vysoce univerzální materiál, který lze vyrobit tak, aby vypadal jako jiné přírodní materiály, včetně dřeva. Vinylové podlahy jsou cenově výhodnou náhradou jiných typů přírodních podlah a vyžadují méně údržby.

Dalším plusem je, že se nepoškrábou ani nepromáčknou tak snadno jako parkety. Pokud dojde k poškrábání, je snazší a levnější opravit škrábance na vinylové podlaze na rozdíl od parket. Nabízí se vám kvalitní vinylové podlahy, které jsou bez ftalátů a zdravotně nezávadné. Výrobci se snaží, aby byl celý proces jejich výroby čím dál více udržitelnější.

Dřevo nebo vinyl?

Jak parkety, tak vinylové podlahy jsou příjemné na dotek a jsou teplejší než dlažba. To udržuje dům v teple a pohodlí během chladných bouřkových dnů nebo když teplota v noci klesne nízko. Při čištění parket a vinylových podlah je třeba vzít v úvahu několik klíčových bodů. Čištění je jednoduché a vyžaduje pouze zametání, vysávání a občasné vytírání.

Volba mezi parketami a vinylovými podlahami nakonec závisí na rozpočtu a preferencích. Vinylové podlahy jsou dobrou volbou pro ty, kteří touží po „dřevěných“ podlahách, ale nemohou si dovolit parkety nebo jejich údržbu kvůli dětem a domácím mazlíčkům, kteří způsobují vyšší míru poškrábání krásné dřevěné podlahy.

Pravé dřevo je krásné, ale..

Klasické dřevěné parkety jsou vhodné pro lidi, kteří si potrpí na přírodní materiály. Pokud chcete mít pod sebou pravé dřevo, cítit jeho energii a mít v domácností co nejméně umělých materiálů, pak není o čem přemýšlet. Vinyl dokáže napodobit dřevěné parkety tak, že nepoznáte rozdíl, ale jsou lidé, pro které je důležité vědět, že mají doma pravé dřevo.

Parkety mohou mít velmi dlouhou životnost a dají se i renovovat tím, že se obrousí. To je však samozřejmě vždy spojeno s velkým úsilím a odpovídajícími náklady. Navíc je u parket obtížnější vyměnit jednotlivé položené kusy. To platí zejména v případě, kdy byly parkety lepeny lepidlem na parkety.

Vinylová podlaha je všestranná

Vinylová podlaha je naproti tomu obzvláště působivá díky své všestrannosti. Vzhledem k tomu, že je materiál tichý, teplý na nohy a vhodný do vlhkých místností, je vinylová podlaha dobrým řešením pro mnoho místností. Vinylová podlaha má pouze nízkou konstrukční výšku, někdy ne více než pět milimetrů.

Kromě toho je lze v případě potřeby umístit také přímo na stávající nebo staré krytiny. Vinyl lze snadno opracovávat a řezat na míru. Vinyl je proto také vhodný pro renovaci. Alespoň na první pohled nelze vinylovou podlahu rozeznat od prken z pravého dřeva, proto vinyl stále častěji nahrazuje pravé dřevo.

Výhody vinylu oproti parketám

  •  Vinyl je extrémně odolný a robustní, je určen pro vysoké namáhání.
  • Jako materiál je vinyl vodoodpudivý. Proto je vinyl vhodný i pro použití ve vlhkých místnostech.
  • I základní složení vinylu je v rámci vícevrstvé struktury extrémně nehlučné. Účinnost izolace kročejového hluku vždy závisí na počtu vrstev a charakteru vrstev.
  • Vinyl lze čistit poměrně snadno a rychle čistit a udržovat. Podlahu můžete vysát i vytřít namokro. Pro lidi, kteří jsou například alergičtí na roztoče, je tato flexibilita při čištění velkou výhodou.
  • Vinyl vám nabízí širokou škálu dekorů, od dřeva až po kámen či dlažbu.
  • Vinyl je díky své nízké instalační výšce vhodnější pro podlahové vytápění než parkety. Teplo prochází materiálem rychleji, což znamená, že fáze ohřevu je kratší než u parket.

Široký výběr možností

Když renovujete podlahu, vinylová podlaha vám umožní naplno zapojit fantazii a vybrat podlahu, která se bude nejlépe hodit k okolnímu vybavení. Vinylové podlahy se nabízí nejen v mnoha texturách, ale můžete si vybrat i různé vzory. Mez jedny z nejoblíbenějších patří vzory Herringbone a Chevron. Herringbone, či také rybí kost, používá kompletní obdélníkové bloky, které jsou vyrovnány šikmo do vzoru rybích kostí.

Chevron je na pohled podobný, ale má krátké konce řezané pod úhlem 45 stupňů.

Před výběrem vinylových podlah je vhodná inspirace, prohlédněte si všechny vzory a druhy vinylových podlah. Když poznáte jejich přednosti a rozdíly, následně budete brzy vědět, které řešení je pro vás nejvhodnější.