Často kladené otázky

Vše co potřebujete vědět o nákupu

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější otázky a odpovědi spojené s výběrem, nákupem, pokládkou nebo údržbou vinylových podlah.

+

Jaké podložky lze využít pod vinylové plovoucí podlahy?

Z našich zkušeností vám doporučujeme podívat se do technického listu nebo kladečského předpisu vybrané podlahoviny. Aktuálně mnoho výrobců stanovuje pro své podlahy konkrétní podložky, které je nutné při pokládce využít, aby zůstal zachován nárok na plnou záruku.

Pod celovinylovou plovoucí podlahu lze položit podložku maximálně o tloušťce 1,6 mm! U vinylové plovoucí podlahy Fatraclick výrobce zakazuje využít jakoukoli další podložku, a to z důvodu korkové izolační vrstvy na spodní straně lamely!

+

Jak nejlépe objednat řez PVC?

  1. Nejprve si vyberte vhodný typ a dekor PVC do vašeho interiéru. Pokud si nejste jisti, rádi vám s výběrem poradíme.
  2. Místnost, kde budete PVC pokládat, přesně zaměřte, nejlépe na více místech šířky i délky místnosti + počítejte s rezervou. Pozor! Všechny metrážové a elastické krytiny se dodávají s rozměrovou tolerancí šířky i délky ±1 %!!!
  3. Vyberte si potřebnou šíři role PVC, která je vždy dána rozměry místnosti. Nejčastěji se PVC vyrábí v rolích šíře 2, 3, 4 a 5 m. Použití širšího rozměru role v místnosti je po technické a estetické stránce vhodnější.
  4. Délku řezu PVC pro vás připravíme dle vašeho požadavku (nemusíte objednávat po celých metrech). Délku však zaokrouhlujeme na „pěticentimetry“. Na základě našich zkušeností doporučujeme vždy objednat alespoň 5 – 10 cm podlahoviny navíc z důvodu nerovností stěn a rohů místností.
  5. PVC se objednává na m². Obecně platí, že 1 m² = šíře role × délka řezu PVC

    Příklad: šíře role je 2 m a délka řezu 1 m = 2 m²; šíře role je 5 m a délka 2 m = 10 m²
    Pokud máte místnost širokou 3,8 m a dlouhou 4,5 m, potřebujete šíři role 4 m a délku 4,6 m (4,5 m + 10 cm rezerva), tedy objednáte 18,4 m².

  6. Jak si spočítám cenu podlahové krytiny za 1 běžný metr?

Pokud potřebujete zjistit cenu za 1 bm (běžný metr) krytiny, vynásobíte cenu krytiny za 1 m² požadovanou šířkou krytiny.
Příklad: Cena PVC krytiny je 300 Kč/m², šíře role, kterou potřebujete, je 4 m: 300 Kč × 4 = 1 200 Kč/bm

+

Jak správně provést pokládku vinylové podlahy?

Při pokládce PVC a vinylových podlah nesmíme podceňovat důkladnou přípravu podkladu. Podklad by měl být pevný, rovný, tvrdý, trvale suchý, čistý a hladký. PVC se dnes nejčastěji pokládá na vystěrkovaný podklad.

Než zahájíme pokládku, musíme materiál rozložit (u vinylových lamel vyndat lamely z krabice) na 24 hodin do místnosti, kde se bude instalovat, a při pokládce vinylových podlah kombinovat lamely z různých krabic. Tak se podlahová krytina přizpůsobí podmínkám prostředí, usnadní se manipulace s ní i její instalace. Pokud je nezbytné použít více pásů vinylu v metráži, musí být vždy položeny ve stejném směru. Mezi podlahovinou a stěnou ponechte mezeru (dilatační spáru) alespoň 5 – 10 mm, která se zakryje soklovou lištou, a to z důvodu roztažnosti materiálu. Ideální teplota při pokládce by se měla pohybovat na úrovni pokojové teploty, minimálně však kolem 15 °C.

Doporučujeme místnosti nepoužívat nejméně 24 hodin po dokončení instalace. Po položení a dodržení všech postupů můžete krytinu volně zatěžovat.

+

Proč dávat pozor na gumu?

Zabraňte dlouhodobému kontaktu podlahy s gumou (tmavá a barevná guma), voskovanými povrchy a jinými nestabilními látkami! Při dlouhodobém kontaktu může guma způsobit na všech typech vinylu neodstranitelné barevné skvrny (žloutnutí, hnědnutí až černání povrchu v místě dotyku)! Skvrny nejsou zřejmé okamžitě, ale až důsledkem působením světla spuštěné migrace látek do podlahoviny. Na vinylové podlahoviny nepatří pneumatiky, kolečka kočárků, podložky spotřebičů, gumové podložky/chránítka nábytku nebo gumová obuv. Použijte podložku (chránič) z PVC, polyuretanu, polyetylenu, polypropylenu nebo filcu.

+

PVC, nebo lino?

Tato dvě rozdílná označení podlahové krytiny jsou často vnímána jako jedno pojmenování vinylové podlahy v metráži/v roli. Jedná se však o rozdílné materiály.

Linoleum/lino je podlahová krytina vyrobená z přírodních, obnovitelných materiálů, jako jsou lněný olej, borovicová kalafuna, korek, minerální plniva a barevné pigmenty. Jako podklad linolea je použita jutová tkanina nebo plátěná podložka.

PVC podlahová krytina je vyrobena ze syntetického materiálu – polyvinylchloridu. Pokud se do základní výroby materiálu použije více změkčovadel, vznikne měkčená krytina neboli vinyl v rolích, tedy PVC. Vinylové podlahy v metráži vynikají zejména obrovským množstvím dekorů, praktičností a jsou příjemné na došlap. Instalace vinylu v metráži je oproti vinylovým dílcům rychlejší a levnější. PVC je často pokládáno v jedné ploše – bez spojů. Povrch metráže je pružný. Nízké náklady na údržbu, vysokou odolnost proti špinění a skvělou přilnavost ocení každý, kdo chce praktickou a kvalitní podlahu.

+

Kdy zvolit pokládku napříč a kdy podélně?

Směr dekoru má rozhodující vliv na to, jakým dojmem bude místnost působit. Napříč položený dekor prostor pocitově rozšíří, podélně položený dekor jej naopak opticky prodlouží.

+

Proč je důležitá výrobní šarže PVC a vinylových podlah?

Každá vyrobená várka (výrobní šarže) PVC či vinylové podlahy a veškerého příslušenství k podlahovým krytinám, může mít originální odstín či povrch – odchylka může být někdy výraznější – zejména u různých šíří PVC, i když jsou ve stejném dekoru. V případě, že budete pokládat podlahovou krytinu ve větším prostoru, kde budete dávat více pruhů PVC vedle sebe, nedoporučujeme kombinovat dvě různé šíře PVC role(například pro místnost o šíři 7 m kombinace rolí o šíři 3 m a 4 m). I když se jedná o stejný dekor PVC, může mít jedna šíře podlahové krytiny viditelně odlišný odstín. Na tyto odchylky se nevztahuje záruka, jelikož jsou v normě každého výrobce.

Pokud budete řezy PVC pokládat samostatně v různých místnostech, lze rozdílné šíře objednat – jedna šíře může mít například lehce světlejší odstín, který ale mezi oddělenými místnostmi nebude patrný.

Vždy svým zákazníkům zasíláme buď zboží ve stejné šarži (u vinylových podlah, které jsou dodávány v balících), z jedné role (u PVC ve stejné šíři), nebo bez viditelných rozdílů (u PVC v odlišných šířích).

+

Vadí vinylové podlaze slunce nebo mráz?

Vinylové podlahy jsou určeny pro vnitřní prostory a jsou citlivé na extrémní teploty, proto nejsou vhodné do prostor s teplotou nižší než 5 °C nebo vyšší než 38 °C. Rovněž přímé sluneční světlo může způsobit zvýšení teploty vinylu a tím jeho větší rozměrovou roztažnost. V místnostech s francouzskými okny a většími prosklenými stěnami doporučujeme použití žaluzií, rolet, nebo jiného stínění, které zabrání přehřátí vinylu slunečním zářením. Vinyl nesmí zmrznout – mráz by narušil skladbu krytiny, která by pak nevratně zkřehla.

+

Stačí pokládka na volno, nebo je vhodnější lepení?

Výrobci doporučují všechny typy vinylových podlah celoplošně lepit nebo fixovat (zabrání se tím vzniku boulí a zvlnění podlahoviny). Nepoužívejte lepidla na bázi rozpouštědel! V případě vinylu doporučujeme po nalepení plochu vždy válcovat.

Každé prostředí je specifické a není snadné určit, kdy je podlahovinu možné položit volně. Volnou pokládku menších ploch je vhodné konzultovat s dodavatelem nebo odbornou firmou. Na zvlněnou podlahovinu položenou volně není možné uplatit reklamační nárok.

+

Jak se liší bytové a zátěžové PVC?

O odolnosti heterogenní vinylové podlahy rozhoduje zejména tloušťka nášlapné vrstvy. V prostorách bez výskytu ostrých nečistot je dostačující „nášlap“ o síle 0,20 – 0,30 mm. Vinylové podlahy s nášlapnou vrstvou 0,55 mm a vyšší jsou již považovány za zátěžové a mají vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Mohou se pokládat do komerčních i bytových prostor, jsou vhodné pod kolečkové židle, pro domácí mazlíčky a podobně. Vysokozátěžové krytiny jsou vhodné i do průmyslových prostor.

+

Jak je to s roztažností vinylových podlah?

Vinyl je syntetický materiál, který se však v závislosti na teplotě roztahuje a smršťuje. Při výběru nové podlahové krytiny vždy nahlédněte i do technického listu vybrané podlahoviny a vybírejte vinyl s co nejnižší roztažností. Kvalitní výrobci dnes nabízejí i vinylové podlahy s roztažností jen 0,1 mm na 1 metr délky.

+

Jak prodloužit zánovní vzhled vinylové podlahové krytiny?

Části nábytku, které jsou v kontaktu s podlahou, opatřete speciálními podložkami. Pravidelně podlahu čistěte mopem či vysavačem. Pokud v místnosti s vinylovou podlahou využíváte krbová kamna na pevná paliva, doporučujeme použít ochranný plech v potřebném rozměru nebo oblíbené podložky z kaleného skla, které vypadají velmi elegantně a dají vyniknout podlaze pod sebou.

+

Co je svařování podlahových krytin z PVC za studena?

Takzvaný studený svar se využívá pro bezespárové spoje, pokud je nezbytné položit více pásů PVC vedle sebe. Studený svar je čirá tekutina v tubě, která naleptá okraje dvou vedle sebe položených rolí PVC a spojí je natěsno k sobě. Tuto techniku lze využít i u PVC s filcem (s textilní podložkou). Konkrétní postup a technický i bezpečností list zasíláme vždy spolu s výrobkem.

+

Můžu si vzorky podlahových krytin někde prohlédnout?

Naši vzorkovnu vinylových podlah najdete na adrese Vinylfloor.cz, Sportovců 881, 253 01 Hostivice v areálu STS Hostivice (nalevo od OD Tesco), v 1. patře hlavní budovy.

+

Zvolit PVC s filcovým podkladem, nebo bez něj?

Novinkou poslední doby je PVC na filcu (polyesterová vrstva), který krytině dodává lepší izolační vlastnosti, kročejový útlum (tichou chůzi), schopnost vyrovnávat drobné nerovnosti a umožňuje pokládku na méně hladký povrch, například dlažbu, parkety nebo lité podlahy. V některých případech jej lze pokládat i bez nutnosti celoplošného lepení.

+

Co vyjadřuje hodnota třídy zátěže u vinylových podlah?

Třída zátěže podlahové krytiny určuje, pro jakou zátěž je daná podlahovina koncipována/určena. Rozlišujeme několik tříd zátěže:

21 – 23 – bytová výstavba = podlahová krytina je vhodná do obytných prostor
21 – s nízkým zatížením
22 – se středním zatížením
23 – s vysokým zatížením

31 – 34 – komerční výstavba = podlahová krytina je vhodná pro všechny bytové a komerční prostory
31 – s mírným zatížením
32 – se středním zatížením
33 – s vyšším zatížením
34 – s vysokým zatížením

41 – 43 – průmyslová/výrobní výstavba = podlahová krytina je vhodná pro bytové a komerční prostory se silným zatížením a výrobní prostory
41 – s mírným zatížením
42 – se středním zatížením
43 – s vysokým zatížením

+

Co je to vinyl?

Vinylové podlahy řadíme do kategorie umělohmotných podlah – patří do skupiny PVC krytin (polyvinylchlorid – chemická látka a umělý materiál – směs etylenů, přírodních solí a změkčovadel). Většinou se jedná o heterogenní PVC skládající se z různých vrstev, odlišujících se od sebe složením nebo provedením. Na pokladní vrstvu se nanáší dekor, chráněný nášlapnou vrstvou s polyuretanovou úpravou (PU), která zajišťuje vysokou odolnost a snadnou údržbu.

+

Jak nejlépe objednat vinylovou podlahu (v dílcích, plovoucí systém)?

  1. Nejprve si vyberte vhodný typ a dekor vinylové podlahy do vašeho interiéru. Pokud si nejste jisti, rádi vám s výběrem poradíme.
  2. Místnost, kde budete podlahovou krytinu pokládat, přesně zaměřte. Počítejte s rezervou na prořezy a případné budoucí opravy. Výrobci vinylových podlah mění kolekce dekorů obvykle každých 3 – 5 let, doporučujeme proto odebrat alespoň 1 balení podlahové krytiny navíc na případné opravy během životního cyklu podlahy.
  3. Tyto vinylové podlahy se objednávají pouze po celých baleních.
  4. Cena vinylu je v našem internetovém obchodě uvedena za 1 m,². V objednávce se vám vždy množství podlahové krytiny zaokrouhlí na celá balení.
  5. Vinylové podlahy dodáváme v jedné šarži, což zajišťuje shodnou barevnost a strukturu povrchu všech balení!

+

Jak probíhá doručení objednávky po Praze prostřednictvím dodávkových vozů společnosti Vinylfloor?

Naše společnost disponuje vlastními dodávkovými vozy, kterými zajišťujeme dopravu zboží po Praze (platí pro hlavní město). Nespornou výhodou je dodání zboží přímo ve vámi zvolený čas. Na základě domluvy nabízíme možnost doručení objednávky i během víkendu. Vše s vámi domluvíme telefonicky či e-mailem.

Pokud si objednáváte dopravu přímo od nás, dovolujeme si vás informovat, že řidič rozváží objednávky sám a nemůže tak zajistit výnos zboží do patra. PVC standardně váží 2 – 3 kg/m² a s šířemi role 4 m a 5 m se hůře manipuluje. Informace o rozměrech a hmotnosti vaší objednávky vám ale vždy sdělíme ještě před expedicí zboží.

+

Jak vinylové podlahy udržovat a čistit?

Povrch vinylové krytiny je z výroby opatřen polyuretanovou (PU) vrstvou, která zvyšuje odolnost a snižuje nároky na údržbu. Podlahoviny se snadno udržují čisté pravidelným zametáním, vysáváním nebo mokrým stíráním. Je vhodné používat čisticí přípravky vyvinuté přímo pro povrch vinylových podlah.

Při kontaktu s některými látkami mohou na povrchu vinylu vzniknout neodstranitelné skvrny. Je důležité chránit podlahovou krytinu před potřísněním asfaltem, anilinovými barvami, barevnými oleji, inkousty, jodovou a Castelaniho tinkturou, barevnými krémy na boty, minerálními oleji, mazivy a všemi přípravky obsahujícími organická rozpouštědla.

POZOR: Nedoporučujeme používat abrazivní čisticí prostředky (obsahují mikročástice mechanicky obrušující povrch), neboť by mohlo dojít k poškrábání PVC.

+

Jak zajistit, aby kolečková židle nepoškodila podlahu?

Při nákupu kolečkových židlí je nutné vzít v úvahu pravidla pro jejich použití na hladkých podlahách. Židle musí být vybaveny měkkými kolečky z polyuretanu, typ W dle normy EN 12529. U jiných typů koleček je doporučeno instalovat v místě pojezdu židle polykarbonátovou podložku.

+

Kam se hodí světlá a kam tmavá barva podlahové krytiny?

Barva a struktura podlahy mají velký vliv na to, jak místnost jako celek působí. Vinyl často imituje nejrůznější materiály od dřeva po kámen. Světlé odstíny interiér prosvětlí a prostor působí větší. Tmavé odstíny světlo pohlcují, ale prostoru propůjčují útulnější, domácký charakter. Výběr dekoru podlahové krytiny je vždy velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech – vkusu každého zákazníka, celkovém ladění prostoru, barevnosti ostatního nábytku a doplňků, množství denního světla a podobně.

+

Kdy svoji objednávku vinylové podlahy obdržím?

Veškeré zboží, které je skladem, připravujeme a expedujeme následující pracovní den od přijetí objednávky, maximálně do dvou pracovních dní. Zboží, kde je uveden jiný termín dodání (například do 3 dnů), doručujeme v tomto časovém termínu. Přijetí objednávky vám obratem potvrdíme a zároveň vás informujeme o předpokládaném datu dodání, způsobu dopravy a hmotnosti objednávky.

+

Jde dohromady podlahové topení a vinylová podlaha?

Vinylové podlahoviny mají nízký tepelný odpor, který nemá prakticky žádný vliv na přenos tepla z podlahového topení. Instalace je vhodná na podlahu s teplovodním vytápěním, kdy teplota podlahy nepřesáhne 27 °C. Konkrétní informace ke vhodnosti pokládky vinylové podlahy na podlahové topení a hodnota tepelného odporu, který určuje prostup tepla podlahovou krytinou, jsou vždy uváděny v technickém listu každého materiálu. Většina výrobců podlahového topení doporučuje použít takovou skladbu podlahy, aby její celkový tepelný odpor nepřekročil 0,15 m²K/W. Čím nižší je tepelný odpor podlahy, tím je prostup tepla rychlejší a vytápění efektivnější. Například místnost, kde je podlaha s lepeným vinylem, se první den vytopí o několik hodin rychleji než podlaha v plovoucí verzi. Další dny je již podlaha prohřátá, žádný rozdíl nepociťujeme a provoz se nám neprodražuje.

V případě podlahového topení je nutné nejméně 2 dny před pokládkou snížit teplotu podlahového topení na maximálně 15 °C nebo ho úplně vypnout. Opětovné zapnutí je možné až po úplném vytvrdnutí lepidla s postupným natápěním až na úplnou provozní teplotu (maximálně 27 °C) na povrchu konkrétní podlahoviny.

Celovinylové plovoucí podlahy není vhodné instalovat na podlahové topení, a to z důvodu vysoké roztažnosti materiálu. Sami výrobci to nedoporučují.

Na elektrické i teplovodní vytápění lze instalovat vinylové dílce Thermofix a vinylové plovoucí podlahy FatraClick, RS-click a Multiflor. Tyto podlahové krytiny mají na využití elektrického vytápění atest. Pokud využíváte elektrické vytápení (zalité v betonu/anhydritu, topné rohože, topné fólie a podobně) vždy doporučujeme vhodnost vinylové podlahy a případného příslušenství konzultovat přímo s prováděcí firmou!Obecně platí, že teplota povrchu podlahy nesmí přesáhnout 27 °C. U elektrického podlahového vytápění doporučujeme, aby nebyla překročena hodnota 60 W/m².

Pokud jste zde potřebné informace nenašli, podívejte se do sekce články, nebo nás kontaktujte telefonicky na 734 429 944 či prostřednictvím e-mailu ivana.prokopova@vinylfloor.cz.
Rádi vám poradíme.