Jak vybrat ten pravý dekor vinylové podlahy pro Váš domov?

Vybíráte si novou vinylovou podlahu nebo v nejbližší době plánujete její nákup a stále váháte, který dekor podlahy se hodí právě do Vašeho interiéru? Podle čeho si máte z té široké nabídky vzorů vybrat, aby jste "nešlápli vedle" a podlaha se Vám líbila i za pět-deset let? Samozřejmě, že na funkčnost podlahy nemá její dekor žádný vliv, ale často hraje důležitou roli při celkovém ladění Vašeho interiéru.

V tomto článku si Vám dovolíme alespoň trošku poradit, dle čeho dekor podlahy vybírat, co je pro Vás důležité a jak postupovat.

Barva a struktura podlahy mají velký vliv na to, jak místnost jako celek působí. Vinyl často imituje nejrůznější materiály od dřeva po kámen. Výběr dekoru podlahové krytiny je vždy velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech – vkusu každého zákazníka, celkovém ladění prostoru, barevnosti ostatního nábytku a doplňků, množství denního světla a podobně.

1. Nejprve je důležité zvážit, velikost daného prostoru a účel jeho využívání. Pokud je prostor velký, můžete si dovolit tmavé barvy a originální vzory. V malých prostorech doporučujeme spíše světlé a přirozené tóny. Do kuchyní se často volí vzory kamene/betonu nebo dlažby. V obytných prostorech se více využívá dřevěných vzorů.

2. Určitě nezapomeňte, že velkou roli při výběru podlahy hraje světlo, a to jak množství denního světla ve Vašem prostoru, tak i tón umělého osvětlení. Z tohoto důvodu, vzorky vinylových podlah v naší vzorkovně vždy zákazníkům půjčujeme - u Vás doma, totiž vybraný vzor můžeme vypadat zcela jinak. Světlé tóny podlah jsou vhodné využít v malých prostorech nebo v místnosti, kterou potřebujete prosvětlit a rozzářit.

3. Zvažte, zda preferujete vinylovou podlahu ve výraznějším dekoru a ostatní vybavení interiéru zařídíte ve střídmější designu anebo naopak preferujete tzv. klasiku a nadčasovost a zvolíte dekor decentnější/neutrální k němu poté sladíte výrazné/originální vybavení a doplňky.

3. Pokud si opravdu nejste s výběrem vinylové podlahy jisti, z naší praxe víme, že vinylovou podlahu nejčastěji zákazníci vybírají k dekoru kuchyňské linky (často k barvě pracovní desky) anebo k obložkám dveří. Celý interiér tak působí sladěně a harmonicky.

4. A když už máte vybraný dekor podlahy, váháte, zda jej položit do celého bytu/domu nebo nakombinovat více vzorů? Z naší zkušenosti je praktičtější využít pouze jeden dekor vinylové podlahy v celém bytě/domě. Nic Vás neruší, nepřecházíte z jedné barvy do druhé a podlahu lze položit bez přechodových lišt či prahů. V patrovém domě je možné využít např. dekor kamene v přízemí a do pokojů v prvním patře prkenný vzor, který působí příjemně, teple a vnáší do obytných prostor pocit domova a útulnosti.

5. V případě, že stále váháte, zastavte se v naší vzorkovně. Máme k dispozici opravdu velkou nabídku vinylových podlah v různých dekorech, dokážeme poradit, ale havně - vzorky i půjčujeme. Protože vyzkoušení vybraného dekoru u Vás doma je opravdu důležité!

A jak působí v prostoru jednotlivé barvy a vzory podlah?

a) Světlé dekory

Využijte tam, kde je málo světla a místnost je malá nebo působí ztísněně. Prostor se díky světlému tónu podlahy prosvětlí, rozzáří a pocitově zvětší. Světlé vzory jsou neutrální, přirozené a můžete je tak doladit jasnými a veselými barvami. Vinyl v dekoru světlého dřeva je na našem trhu nejprodávanější. Můžete si vybrat ze široké nabídky vzorů Dubu, Buku, Javoru i Jasanu. 

b) Tmavé dekory

Vnášejí do interiérů originalitu a osobitý charakter. Tmavé dekory doporučujeme využít ve velkých a prosvětlených prostorech - pocitově tyto tóny místnost zmenšují. Nejčastěji se jedná o podlahy v imitaci ořechu, dubu a kaštanu. Na hodně tmavých a jednolitých vzorech je vidět veškerý nepořádek a údržba tak pro Vás může být časově náročnější. Vhodné je, když dekor obsahuje alespoň dva barevné tóny.

c) Šedé a bělené dřevo

Vinylové dílce v šedých a bělených dekorech patří mezi nejoblíbejší vzory podlah pro jejich nadčasovost, elegantnost a univerzálnost. Tyto vzory se hodí opravdu do všech prostor a lze je v interiéru zkombinovat se všemi barvami.

d) Herringbone

Jinak řečeno také vzor "rybí kosti". Jedná se o klasický parketový vzor, který je novinkou na vinylových podlahách. Oproti standardním parketám je vinyl výrazně cenově dostupnější, ale hlavně praktický a velmi snadno se udržuje. Odpadává Vám tak pravidelné broušení a lakování parket a přesto máte doma dekor, který je originální a dodá interiéru atmosféru.

e) Retro styl

Velmi oblíbený vzor retro dlaždic nebo také španělské dlažby v různých barevných tónech, který se opravdu hodně pokládá do kuchyní, koupelen, na toalety a chodby. Dnes oblíbené bílé kuchyňské linky, tak ovzláštníte netradiční vinylovou dlažbu, která však není studená, lehce se udržuje a navíc máte výběr z mnoha barevných variant.

f) Multicolor

Novinka mezi vzory vinylových podlah. Tyto dekory mají výrazné barevné, nebo odstínové rozdíly mezi jednotlivými lamelami. Tento kontrast zvýrazní a podtrhne přirozený vzhled. Podlaha tak bude sama o sobě v prostoru velmi výrazně a ostatní prvky by měly být neutrální a jednoduché.

h) Dřevo nebo kámen?

Tak tuto otázku si klade opravdu mnoho našich zákazníků. Prkenný vzor je klasika. Široká nabídka dekorů obsahuje mnoho barevných variant. Dřevo působí pocitově teple a v náší do prostoru ten pravý pocit domova. Oproti tomu kamenné vzory jsou dnes "in". Můžete si vybrat z velké škály imitací betonů, stěrek či různých typů kamene. Kámen je originální, vzory působí neutrálně a často se v interiéru ladí s výraznými barvami, sklem a nerezem. Kamenné vzory jsou nejčastěji pokládány do kuchyní, chodeb, koupelen a toalet nebo do přízemí rodinných domů.

Pokud si vyberete na podlahu vzor prken, napadne Vás ještě jedna otázka, a to směr pokládky:-)

Směr, jakým podlahu položíte, má rozhodující vliv na to, jakým dojmem bude místnost působit. Napříč položený dekor prostor pocitově rozšíří, podélně položený dekor jej naopak opticky prodlouží.

Výběr dekoru nové podlahy je opravdu nelehký, ale pro směrování stylu a vybavení Vašeho interiéru je velmi důležitý. Rádi Vám proto budeme nápomocni a v naší vzorkovně vinylových podlah Vám předveme celou nabídku včetně veškerého potřebného příslušenství.

V případě jakýchkoli dotazů, jsme Vám velmi rádi k dispozici a neváhejte nás kontaktovat. Tým Vinylfloor.cz