Co to vlastně jsou vinylové dílce a kde je nejlépe využít?

Celoplošně lepené vinylové podlahové dílce (LVT) jsou aktuálně nejoblíbenějším typem vinylové podlahy a najdou si své místo v kterékoli části vašeho interiéru. Nejčastěji se pochopitelně kladou na standardní podlahové plochy, ale pokud budete chtít, můžete si klidně zvolit i vinylové dílce na schody. Právě tady mohou vinylové podlahy vypadat skvěle.

 

Využití

Vinylové dílce mohou být vynikající volbou, s ohledem na frekvenci pohybu, do hodně vytížených budov. LVT dokážou vydržet i maximální tlak a neustálý pohyb lidí. Své místo tak zaujmou nejen v bytové zástavbě, ale třeba i v ordinacích lékařů, kancelářích anebo na chodbách úřadů a firem

 

Parametry LVT

Vinylové dílce jsou tvořeny ze samostatných lamel nejčastěji o šíři cca 18 cm a délce cca 122 cm. Na našem trhu se nejčastěji prodávají vinylové dílce o tloušťce 2 – 3 mm. Materiál dokonce reaguje rychleji na prohřívání než ostatní podlahové krytiny (díky instalaci přímo na povrch/nivelační stěrku).

Všechny typy vinylových podlah jsou vhodné pro pokládku na teplovodní podlahové topení. V případě, že využíváte elektrické topení, je nutné zvolit podlahovinu, která má pro tento typ atest. My Vám můžeme nabídnout např. vinylové dílce Thermofix.

 

Přednosti

1. pružný povrch a odolnost vůči pádům předmětů a poškození

2. vysoká třída zátěže – až kolem 34/42

3. rychlá jednoduchá údržba vysáváním či vytíráním

4. rezistence proti nečistotám – povrch je totiž pokryt PU fólie, která nepropustí kávu ani ovocné šťávy

5. nevyžaduje žádné další ochranné prostředky

6. odolnost proti vlhkosti

7. odolnost proti vlivu kolečkové židle

8. velmi dobrá akustika

9. protiskluzovou úprava povrchu

10. dobrá propustnost tepla z podlahového vytápění

11. velmi dlouhou dobu si zachovává originální podobu

 

Nášlapná vrstva podlahoviny bývá opatřena mechanickým dezénem a polyuretanovou vrstvou, která usnadňuje údržbu, zvyšuje odolnost a prodlužuje životnost. Krytina je navíc kvůli maximální rozměrové stálosti a často je výrobci vyztužena skelným vláknem.

 

Dekory

Na trhu je široký výběr dekorů vinylových dílců a tak si z této nabídky zaručeně každý vybere. Vinyl na sebe může vzít podobu jakékoli imitace, barvy nebo vzoru. Vinylové dílce vybrat v dekoru různých dřev, kamene, betonu či  textílií. Všechny dekory je možné kombinovat, takže můžeme vytvořit nové vzory dle přání zákazníka. Na první pohled i dotek je dnes již velmi těžké poznat, co je vinyl a co dřevo či kámen.

 

Pokládka

Pokládka vinylové podlahy se liší mimo jiné také dle toho, jestli používáte klasické lepené vinylové dílce, anebo vinylové dílce bez nutnosti lepení. V prvním případě je nezbytné opatřit si navíc ještě speciální lepidlo. Druhá alternativa je jednodušší, jelikož se jedná o samolepicí vinylové dílce. Podrobné informace k pokládce celoplošně lepených vinylových podlah najdete v našem článku Jak na pokládku celoplošně lepené vinylové podlahy? Určitě není od věci vybírat vinylové dílce podle výrobce.

Aby vám podlaha dělala po dlouhou dobu radost a zcela plnila svou funkci, je nutné dodržet:

1. 100% rovinnost podlahy – vinylové dílce se pokládají na samonivelační stěrku – určitě se vyplatí na přípravě povrchu nešetřit!

2. použití kvalitního lepidla

Abyste mohli na materiál využívat plnou záruku, měli by pokládku vinylových dílců realizovat zkušení profesionálové.

 

V případě jakýchkoliv dalších dotazů jsme vám plně k dispozici!